سرند

سرند گریزلی

دستگاه سرند چیست؟

دستگاه سرند (Screen) یکی از پر کاربردترین دستگاه های صنعتی مورد استفاده در خطوط خردایش معادن و یا دیگر کارخانجات محصولات تولیدی مختلف، دستگاه سرند می باشد. دستگاه سرند وظیفه تفکیک و دانه بندی هر گونه مواد مختلف را با توجه به نسبت حجم ورودی و خروجی بسیار بالا و بر اساس اندازه و کاربرد دارا می باشد.

این دستگاه با توجه به نیاز معادن و یا کارخانجات مشتریان محترم در دو یا سه طبقه ساخته می شود که می تواند ذرات ورودی با ابعاد و اندازه های گوناگون را در اسرع وقت و همچنین با سرعت و دقت بسیار زیاد از یکدیگر تفکیک نموده و توان تولید را تسریع ببخشد.

عمل تفکیک و دانه بندی مواد در این سرند ها به کمک ارتعاش یا ویبره و یا لرزش ایجاد شده به کمک نیروی الکتروموتور انجام می پذیرد و در نتیجه مواد ورودی با گذر از طبقات با ابعاد مختلف، به صورت تفکیک شده از دستگاه خارج می گردند.

نحوه کار دستگاه سرند

مکانیزم عملکرد دستگاه سرند به این صورت است که نیروی محرکه مورد نیاز جهت راه اندازی دستگاه توسط اکتروموتور تولید شده و این نیرو توسط پولی و یا گاردون به شفت منتقل می گردد. با حرکت شفت، لنگرهای تعبیه شده در دو طرف آن به حرکت درآمده و ایجاد ارتعاش بر روی طبقات دستگاه می نمایند. فنرهایی که در بدنه سرند گریزلی تعبیه شده اند دامنه لرزش دستگاه را کنترل کرده و مانع از وارد شدن ضربه به بدنه و پایه ها می شوند. در سرندهای چند طبقه، اصولا در طبقه اول سرند جهت تفکیک سنگ های بزرگ تر و همچنین وجود حجم بار بیشتر، از توری های درشت تر ساخته شده و نصب می گردد.

با لرزش طبقات سرند، مواد معدنی در زوایای مختلف بر روی توری های نصب شده طبقات برخورد کرده و مواد کوچکتر از توری عبور کرده و به طبقات پایین تر جهت تفکیک بیشتر و دقیق تر منتقل می گردد. این فرایند تا هنگام رسیدن به دانه بندی مورد نظر و به تعداد طبقات نصب شده بر روی دستگاه سرند تکرار می شود. نکته حائز اهمیت در مورد دقت در دانه بندی مواد معدنی توسط سرند، استفاده از توری های با کیفیت و اندازه های دقیق در جهت رسیدن به ابعاد مختلف مصالح  می باشد. 

ابعاد و اندازه مواد معدنی بعد از عبور از روی سرند، به جهت طی فرایند خردایش بیشتر توسط دستگاه هایی به مانند سنگ شکن فکی و یا سنگ شکن های کوبیت و همچنین جهت تولید ماسه توسط دستگاه هایی به مانند سنگ شکن هیدروکن و یا  سنگ شکن راک اند راک جهت ورودی بار مناسب و همچنین کاهش چشمگیر استهلاک ماشین آلات بسیار حائز اهمیت می باشد.

مشخصات فنی دستگاه سرند

به طور کلی مشخصات فنی دستگاه دستگاه سرند به دسته های مختلف قطعات سرند، ظرفیت و انواع مدل های تولیدی دستگاه سرند تقسیم بندی می شود.  در ادامه به تشریح جزئیات موارد مطروحه می پردازیم.

قطعات دستگاه سرند

این دستگاه از قسمت های اصلی زیر تشکیل شده است:

 • بدنه
 • شاسی
 • طبقات
 • الکتروموتور
 • محور و لَنگ
 • فنر
 • شاسی الکتروموتور
 • توری
 • شوت های خروجی
 • منبع روغن
 • فولی
 • گاردان
 • قیف خروجی

انواع دستگاه سرند

شرکت ماشین رول ارائه دهنده انواع دستگاه سرند در ابعاد، ظرفیت و مدل های متفاوت گریزلی، بهرینگر، دومحور، شیبدار ساده، پودر، آبگیر(اوواش) می باشد:

دستگاه سرند گریزلی

سرند گریزلی (Grizzly Screen) ماشین رول به جهت تفکیک خاک و سنگ های درشت و جلوگیری از ورود خاک و ذرات ریز به داخل سنگ شکن ها طراحی و ساخته شده است.

سرند گریزلی دارای تفاوت های بسیاری در نوع ساختار و طریقه استفاده از آن با سایر دستگاه ها می باشد. همچنین جایگاه قرارگیری آن در خطوط پروژه های معدنی  نیز با سایر سرند ها دارای تفاوت های عمده می باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های سرند گریزلی افزایش بهره وری و کاهش استهلاک سنگ شکن فکی با جلوگیری از ورود خاک و سنگ های کوچک به محفظه سنگ شکن فکی و باردهی مناسب می باشد.

این سرند در ابعاد و ظرفیت های مختلف و در دو نوع دو طبقه و سه طبقه طراحی و ساخته می شود. طبقات در این سرند به صورت شیب دار طراحی گردیده است. تفکیک کامل ذرات ریز از سنگ های درشت به لحاظ نوع طراحی و لرزش سرند گریزلی انجام پذیرفته و به طبقات سرند منتقل می شوند. در طبقه اول این نوع سرند بر خلاف سایر سرند ها، شانه های فولادی ضد سایش بسیار مقاوم به موازات یکدیگر نصب گردیده است. شانه های فولادی این سرند نسبت به نیاز خطوط خردایش پروژه های معدنی و بنا به درخواست مشتریان محترم قابل تنظیم می باشد.

تفکیک بهتر خاک و سنگ های کوچک تر توسط توری های با کیفیت و مقاوم طبقات زیرین سرند انجام می پذیرد. به طور معمول از توری های هشت و یا ده در طبقه زیرین استفاده می شود. مصالح این طبقات مجدد از طریق نوار نقاله به سایر تجهیزات مستقر در خط تولید جهت تفکیک دقیق تر و یا خردایش منتقل می شوند.

مکانیزم عملکرد سرند گریزلی بدین شکل می باشد که این دستگاه در ابتدای پروژه های معدنی و پیش از دستگاه سنگ شکن فکی نصب می گردد و از طریق فیدر یا سیلوی اولیه، باردهی می شود. سپس محورهای لنگ به کمک نیروی الکتروموتور در طبقات دستگاه لرزش ایجاد می نمایند. با لرزش در طبقات، مواد معدنی رو به جلو حرکت کرده و تفکیک مصالح به نحو احسنت انجام می پذیرد. با این کار از ورود گرد و خاک به محفظه خردایش، جلوگیری می شود. به این ترتیب فقط سنگ های درشت تر می توانند وارد سنگ شکن فکی گردند. در همین راستا راندمان خردایش سنگ شکن فکی بیشتر می شود و استهلاک آن بسیار کاهش می یابد.

در بعضی معادن از سرند گریزلی به اشتباه به عنوان فیدر گریزلی که وظیفه تنظیم مصالح ورودی با خاک کم به خطوط خردایش می باشد، استفاده می شود. در حالت عادی، این نوع سرند، بعد از فیدر در ابتدای خطوط خردایش و قبل از سنگ شکن فکی قرار می گیرد. البته می توان خاطر نشان کرد که کاربرد این نوع سرند در موارد خاص نیز امکانپذیر می باشد. مشتریان محترم می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین فنی ما تماس حاصل فرمایند.

مزایای سرند گریزلی

 • خدمات پس از فروش
 • ظرفیت بالا در تفکیک مصالح
 • استفاده از شانه های فولادی مقاوم و ضد سایش
 • طول عمر بیشتر و بهروری بالاتر با سرویس دوره ای
 • کاربری بسیار آسان و استهلاک بسیار کم هزینه این دستگاه
 • سرویس و نگهداری آسان و بصرفه توسط کارشناسان فنی متخصص
 • تفکیک دقیق سنگ های درشت به جهت تغذیه مناسب سنگ شکن فکی
 • تعمیر و تغییر توریها در کوتاه ترین زمان ممکن بر حسب نیاز مشتریان محترم
 • قابلیت تنظیم شانه های فولادی بر حسب نیاز خطوط پروژه های معدنی مشتریان محترم

مدل و ظرفیت های سرند گریزلی

طراحی و ساخت سرند گریزلی در ابعاد و ظرفیت های مدل های مطروحه، با توجه به نیاز مشتریان محترم امکانپذیر می باشد. در صورت تمایل جهت اطلاع از قیمت، مشاوره و خرید سرند گریزلی از قسمت تماس با ما با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

 • سرند گریزلی 3 متری
 • سرند گریزلی 4 متری
 • سرند گریزلی 6 متری
سرند گریزلی

دستگاه سرند بهرینگر

سرند بهرینگر (Boehringer Screen)، یکی از مدل های سرند است که به جهت همکاری با شرکت ماشین رول و برای اولین بار در سال 1970 میلادی توسط شرکت بهرینگر آلمان ساخته شده است. امروزه سرند بهرینگر با همان مکانیزم، ولی با تکنولوژی های بروزتر و قدرتمندتر در فرایند های تفکیک مصالح در معادن مورد استفاده قرار گرفته و همچنان جزو پر طرفدارترین نوع سرند به لحاظ کیفیت و ظرفیت بیشتر و قدرت تفکیک پذیری می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *